(04.05.2014)

Tiesitkö, että alkuaikoina Münchenin Suomi-koulua kutsuttiin “Muksulaksi”?

IMG_1895

 

Suomi-koulu koettiin nimenä hieman liian viralliseksi ja koulun vanhempainillassa ehdotettiin, että koululle keksittäisiin kivempi tai hauskempi kutsumanimi. Nimi-vaihtoehtoja tuli useita, mutta lopuksi äänestyksen voitti “Muksula”. Ehdotuksen takana oli kaksi koulun äitiä.

Jossain vaiheessa Muksula-kutsunimi kuitenkin katosi. Liekö syynä ollut koulun kasvaminen kotoisasta muutaman ryhmän koulusta isompaan organisaatioon tai se, että lapsetkin vanhenivat. Ja niin tuli tarve nuorisoryhmälle.

Münchenin Suomi-koulun nuorisoryhmä perustettiin teineille vuonna -89. Ryhmä kokoontuu vaativien saksalaisten koulupäivien takia viikonloppuisin. Yleensä nuoret ovat jo niin syvälle integroituneet saksalaiseen yhteiskuntaan, että suomen kielen kadotus on todellinen uhka. Motivaatiota suomen kielen taidon ylläpitämiseen yritetään löytää nuorten kanssa yhdessä.

Muksula tai nuorisoryhmä – Münchenin Suomi-koulusta löytyy jokaiselle jotain.