(20.10.2014)

seurakuntaMünchenin suomalainen seurakunta täytti kunnioitettavat 35 vuotta. Syntymäpäivää juhlittiin Dankeskirchenissä, jossa pidettiin jumalanpalvelus. Sen jälkeen seurakuntalaiset saivat seurustelun lomassa nauttia kuohuvaa ja lohileipiä. Loppuhuipentumana oli konsertti, jossa lauloivat  Päivi-Elina Anatchkova ja Jussi Järvenpää. Kevyemmän version taiteellisesta esityksestä toi Münchenin Mamma- ja Mummokuoro, johon tilaisuus päättyi.

Münchenissä on suomalaisia muutama tuhat. Johtuneeko sitten omituisesta kielestämme, mutta suomalaiset hakeutuvat mielellään toistensa seuraan. Suomi-mafiaksikin meitä haukutaan. Usein ulkosuomalaisen kaveri on toinen ulkosuomalainen. Münchenissä on monia suomalaisia instituutioita ja yrityksiä, mutta suomalaisen seurakunnan ja Suomi-koulun yhteistyö on ollut varsin tiiviistä. Esimerkkinä siitä on tuleva yhteinen voimainkoitos eli 30.11. pidettävät joulumyyjäiset, jotka vetävät suuren yleisön.

Suomi-koulu toivottaa seurakunnalle mahtavaa juhlavuotta. Toivottavasti yhteistyömme jatkuu yhtä hyvänä jatkossakin!