(15.03.2015)

Suomikoulun nuorisoryhmä on joulun jälkeen aloittanut teemalla „Suomi Münchenissä“. Dosentti Katri Wessel luennoi ryhmälle suomen sukulaiskielistä ja murteista sekä kertoi yleisemmin finnougristiikan laitoksesta Ludwig-Maximilianin yliopistossa. Ohessa kahden nuorisoryhmäläisen kirjoitukset luennosta.

 

„Lauantaina 24.1.2015 Katri Wessel kertoi meille Münchenin yliopistosta ja finnougristiikan oppiaineesta. Ensin me mietimme, montako asukasta, koululaista, yliopistoa ja opiskelijaa on Münchenissä yhteensä. Minä en olisi arvannut, että Suomessa ja toisissa maissa olisi niin paljon erilaisia kieliä. Mielenkiintoista oli, kun me saimme etsiä sanoja saameksi, suomeksi, viroksi ja unkariksi. Siten näimme, etteivät ne sanat ja kielet niin erilaisia olekaan kuin aluksi ajattelimme.“

„Me tutustuimme Münchenin yliopistoon ja fennougristiikan oppiaineeseen. Katri Wessel kertoi meille, mitä se „fennougristiikka“ oikeasti tarkoittaa. Minä tiedän, etten halua opiskella sitä, koska se, mitä Wessel kertoi meille, kuulosti todella vaikealta. Hän kertoi meille niin paljon, ettei voi edes muistaa kaikkea.“