1-IMG_0858(25.5.2014)

Vauhtileirillä lapset on perinteisesti jaettu kolmeen eri ryhmään aktiviteeteissa. Toiminnanohjaajien on helpompi tehdä lapsien kanssa juttuja, kun joukko muodostuu samanikäisistä muksuista. Pieniä oli tällä kertaa mukana 9, keskikokoisia 16 ja isoja 18.

Edellisessä jutussa Pienten ryhmiin kuuluva ensikertalainen kertoi kokemuksistaan. Nyt on vuorossa keskikokoisten haastattelu. 8-vuotias Lucas oli mukana ensimmäistä kertaa ja 7-vuotias (huom. pian 8 v)  Niina oli jo toista kertaa leirillä.

Majoituitte 4 hengen huoneisiin. Millaista se oli?
Lucas: Minä en tuntenut kaikkia kämppiksiä, mutta ne olivat ihan mukavia. Valvoja Maria oli ihan mukava.
Niina: Mullakin oli tosi kiva valvoja. Me tytöt juteltiin aika paljon, varsinkin illalla kun piti mennä nukkumaan. Ensimmäisenä päivänä puhuttiin keskenämme suomea, mutta muina päivinä aika paljon saksaa. Mutta ohjaajien kanssa yritettiin aina puhua suomea.

Millaista ruoka oli?
Lucas: Oli tosi hyvää. Minä tykkäsin eniten pommeseista ja schnitzelistä.
Niina: Joo, ruoka oli ihan hyvää. Aamiaisella otin aina muroja.

Mikä oli leirillä kivointa?
Lucas: Kaikista kivointa oli jalkapallo! Me pelattiin tosi paljon. Ne Liikkari-jututkin Jannen kanssa oli kivoja. Ja pesäpallo oli myös tosi hyvä. Mä en aina osunut palloon, mutta se oli silti kivaa. Mä olen tosi hyvä juoksemaan!
Niina: Mä tykkäsin siitä tanssimisesta. Ja Liikkari-jutuista ja puistohommista.

Entäs se viimeisen päivän Olympialais-kilpailu?
Lucas: Meidän joukkue oli ihan hyvä. Onneksi oli niitä isompia, kun ne osasivat vastata niihin kysymyksiin.
Niina: Meidän joukkue tuli toiseksi!

Oletteko tulossa ensi vuonna uudelleen?
Lucas: Ehkä. En tiedä. Jos jalkapalloa saa pelata enemmän.
Niina: Kyllä varmasti!